Szanowni Państwo
Z ogromną przyjemnością Zarząd Fundacji Regnum vegetabile pragnie poinformować i zaprosić Was do udziału w warsztatach z zakresu edukacji ekologicznej do Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy. Nasz program edukacyjny pn „EkoKapitał czyli bioróżnorodność wokół nas” znalazł się wśród 42 wyróżnianych projektów w ramach XII edycji konkursu Fundusz Naturalnej Energii.

Jakie są cele projektu?
Kształtowanie postaw i budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Zaangażowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz środowiska.
Prowadzenie działań z zakresu edukacji ekologicznej z wykorzystaniem aktywnych i terenowych form pracy.

Jakie są tematy warsztatów?
Poszanowanie wody, a w szczególności działania promujące jej oszczędzanie, gromadzenie i racjonalne wykorzystanie.
Bioróżnorodność i działania sprzyjające jej poznaniu i zachowaniu.

Kto może brać udział w warsztatach kiedy i gdzie?
Zapraszamy do udziału w warsztatach rodziny. Nasz obiekt przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych i pragniemy aby w naszych zajęciach uczestniczyły też osoby ze szczególnymi potrzebami. Dla Was zapewniamy 10% miejsc na zajęciach. Miejscem realizacji warsztatów jest Ogród Botaniczny w Niegoszczy. Zajęcia ruszą już wkrótce i będą realizowane do 31 lipca 2022r. Przeprowadzimy 15 warsztatów.

Czego nauczymy się na warsztatach?
Poprzez udział w naszym projekcie zdobędziecie wiedzę praktyczną jak poznawać, doceniać i wspierać bioróżnorodność wokół siebie zaczynając od własnego otoczenia. Zobaczycie zagrożenia wynikające z przemieszczania gatunków na znaczne dystanse – gatunki inwazyjne obcego pochodzenia. Poznacie również wiedzę praktyczną jak ograniczyć w ogrodzie zużycie wody co jest szczególnie ważne w okresach jej niedoboru w postaci opadów. Wspólnie, na poziomie działań lokalnych, podejmiemy działania na rzecz środowiska poprzez zwiększanie bioróżnorodności roślin i tworzenie w najbliższym, zurbanizowanym otoczeniu miejsc przyjaznych dla życia drobnych zwierząt. Nauczymy się jak oszczędzać ograniczone i często nadmiernie eksploatowane zasoby naturalne jak torf.

Projekt „EkoKapitał czyli bioróżnorodność wokół nas” jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia.