Zajęcia przygotowane dla Państwa są prowadzone  przez pomysłodawcę i twórcę tego miejsca

mgr inż. Paweł Kaźmierski ogrodnik roślin ozdobnych, twórca i dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy, prezes Fundacji Regnum vegetabile.  Specjalista w zakresie opracowań dotyczących zieleni zabytkowej – inwentaryzacja, projekt gospodarki drzewostanem, projekty prac konserwatorskich, opinie dendrologiczne. Posiada uprawnienia do nadzorowania prac w zieleni zabytkowej.
Z zamiłowania edukator ogrodnictwa ekologicznego, z wykształcenia i pasji ogrodnik roślin ozdobnych.
Ciekawie opowiada o roślinach, ich właściwościach i związkach z historią ludzkości.


Zasadą pracy w naszym ogrodzie na warsztatach jest to, że trzeba się trochę pobrudzić,
to co wytworzycie zabieracie ze sobą do domu.

Zapewniamy materiały na warsztaty oraz fachową wiedzę.

Warsztaty prowadzone są w grupach od 4 do 12 osób.

W trakcie warsztatów korzystamy z kolekcji roślin.

Terminarz planowanych warsztatów będzie publikowany przy tematach zajęć.

Grupy zorganizowane od 4 do 12 osób mogą same ustalić temat i termin warsztatów z wyprzedzeniem minimum 3 dni kalendarzowych.

Konieczna z góry wpłata rezerwacyjna w wysokości 30%
na konto Fundacji Regnum vegetabile nr 49 1090 2590 0000 0001 3306 0514.


Warsztaty cennik na 2024 rok


100,00 złotych od osoby „zakwita tylko raz biały kwiat” czyli królowa nocy i jej koleżanki z rodzaju epifyllum – poznajemy kaktusy epifityczne, gatunki, odmiany, sposoby rozmnażania, w ramach zajęć otrzymujesz sadzonki tych roślin. Szacunkowy czas zajęć 60-90 minut.


150,00 złotych od osoby – sadzonkowy szwedzki stół – jak rozmnażać byliny przez podział, sadzonki, nasiona, co to jest skaryfikacja i stratyfikacja nasion, przygotowanie podłoża czy w końcu poznanie ciekawych, jeszcze rzadkich w kraju gatunków i odmian na naszej kolekcji. Szacunkowy czas zajęć 90-120 minut.


150,00 złotych od osoby ekologiczna uprawa warzyw – tematem zajęć są rośliny jadalne, produkcja ich rozsady, nawożenie organiczne i uprawa metodą no dig czyli bez kopania ziemi, sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie. Szacunkowy czas zajęć 90-120 minut.


50,00 złotych od osoby – warsztaty patrz, słuchaj, dotykaj, wąchaj, smakuj masz sposobność zjedzenia prosto z krzaka carskiego pomidora, poskubania liści mięty jagodowej, wgryzienia się siekaczami w starodawne jabłka czy wyczucia subtelnych różnic w smaku rozmaitych szczypiorów cebulowych lub czosnkowych, zrobienia sobie różonaniady w upalny dzień z płatków historycznych odmian róż. Bardzo specyficzny jest krwawnik syberyjski – kwaśny, gorzkawy, orzeźwiający a na końcu pikantny.  Ale jest jeden warunek –  próbowanie tylko na miejscu, nic na wynos poza żołądkiem. W trakcie warsztatów dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o roślinach. Zajęcia dedykowane dla grup zorganizowanych prowadzone przez edukatora. Korzystamy z sezonowych darów ogrodu na zajęciach. Zajęcia mają charakter spaceru sensorycznego. Szacunkowy czas zajęć 45-60 minut.


150,00 złotych od osoby – tulipanowa lasagne – kojarzy się kulinarnie, ale nic bardziej mylnego, to sposób sadzenia roślin cebulowych w donicach, aby te długo dekorowały. Szacunkowy czas zajęć 45-60 minut.

250,00 złotych od osoby – pomysły na rabaty ozdobne przy domu, w ogrodzie i na działce . Kompozycja i dobór roślin. Przygotowanie podłoża. Pielęgnacja. Szacunkowy czas zajęć 120-180 minut.