Zajęcia przygotowane dla Państwa są prowadzone przez  pomysłodawcę i twórcę tego miejsca
mgr inż. Paweł Kaźmierski ogrodnik roślin ozdobnych, twórca i dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy, prezes Fundacji Regnum vegetabile.  Specjalista w zakresie opracowań dotyczących zieleni zabytkowej – inwentaryzacja, projekt gospodarki drzewostanem, projekty prac konserwatorskich, opinie dendrologiczne. Posiada uprawnienia do nadzorowania prac w zieleni zabytkowej.
Z zamiłowania edukator ogrodnictwa ekologicznego, z wykształcenia i pasji ogrodnik roślin ozdobnych.
Ciekawie opowiada o roślinach, ich właściwościach i związkach z historią ludzkości.


Cennik na 2024 rok


wielkość grupy od 16 do 55 osób
kierownik grupy uczestniczy bezpłatnie w imprezie
w trakcie imprezy turystycznej udzielamy porad ogrodniczych
dzieci do 3 roku życia wstęp bezpłatny


Samodzielne zwiedzanie ogrodu przez grupę
czas  30-60 minut
odpłatność 20,00 złotych od osoby


Zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem
czas  60-90 minut
odpłatność 30,00 złotych od osoby
Konieczne jest ustalenie terminu z odpowiednim wyprzedzeniem.


Zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem
połączone z sezonowym warsztatem ogrodniczym 
czas  90-120 minut
odpłatność 60,00 złotych od osoby
Konieczne jest ustalenie terminu z odpowiednim wyprzedzeniem.
W przypadku warsztatów wymagamy z góry wpłaty w wysokości 30% odpłatności za materiały
na konto Fundacji Regnum vegetabile nr 49 1090 2590 0000 0001 3306 0514.

Do wyboru  tematy warsztatów

Patrz, słuchaj, dotykaj, wąchaj, smakuj sezonowo masz sposobność zjedzenia prosto z krzaka carskiego pomidora, poskubania liści mięty jagodowej, wgryzienia się siekaczami w starodawne jabłka czy wyczucia subtelnych różnic w smaku rozmaitych szczypiorów cebulowych lub czosnkowych, zrobienia sobie różonaniady w upalny dzień z płatków historycznych odmian róż. Bardzo specyficzny jest krwawnik syberyjski – kwaśny, gorzkawy, orzeźwiający a na końcu pikantny.  Ale jest jeden warunek –  próbowanie tylko na miejscu, nic na wynos poza żołądkiem. W trakcie warsztatów dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o roślinach. Zajęcia dedykowane dla grup zorganizowanych prowadzone przez edukatora. Korzystamy z sezonowych darów ogrodu podczas spaceru sensorycznego.


Ogród warzywny i kwiatowy bez kopania ziemi czy to możliwe? – jak uprawiać ogród bez kopania ziemi. Szpadel służy tylko do sadzenia lub wykopywania roślin. Ściółki, mulcze, probiotyki, komposty, rozmaite nawozy organiczne, dobrzy sąsiedzi nad i pod ziemią.


Kaktusy i sukulenty – poznajemy sukulenty i kaktusy, skład podłoży do uprawy, sposoby rozmnażania. Uczestnik otrzymuje jedną sadzonkę kaktusa lub sukulenta, składniki mineralne i organiczne podłoża, doniczkę aby samodzielnie posadzić roślinę. Co robić aby kaktusy kwitły. Wspomaganie roślin probiotykami.


Rozmnażamy byliny – jak rozmnażać byliny przez podział, sadzonki, nasiona, co to jest skaryfikacja i stratyfikacja nasion, przygotowanie podłoża czy w końcu poznanie ciekawych, jeszcze rzadkich w kraju gatunków. W ramach zajęć sezonowo możemy robić sadzonki byliny (różne sposoby rozmnażania) lub zbieranać nasiona  z kolekcji. Uczestnik może uzyskać dwie sadzonki byliny lub możliwość zbierania nasion.