Człowiek wykorzystuje rośliny w celach dekoracyjnych od tysięcy lat. Początkowo w ogrodach sadzono gatunki występujące lokalnie. Rozwój szlaków handlowych, ekspansja terytorialna starożytnych imperiów oraz odkrycia geograficzne przyczyniły się do przemieszczania roślin między regionami i kontynentami.

VITROFLORA  Grupa Producentów Spółka z o.o. w latach 2021-2022 przekazała bezpłatnie do Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy sadzonki bylin w standardzie jaki otrzymują profesjonalne szkółki bylin i ogrodnictwa. W naszym ogrodzie prowadziliśmy obserwacje jak dodatek naturalnych nawozów w postaci wiórów z racic i rogów bydlęcych wpływa na rozwój roślin. Podłoża do uprawy bylin wzbogacaliśmy dodatkiem w/w wiórów w ilości 3 litrów na 80 litrów podłoża. Rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Wystarczają zaledwie dwa miesiące aby bylina była zdatna do posadzenia na miejsce stałe na rabacie. Zarówno w 2021 jak i 2022r. byliny były „produkowane” na dworze od momentu dostarczenia materiału roślinnego. W porównaniu do roślin bez dodanych wiórów te z uszlachetnionym podłożem były znacznie bardziej okazałe.

Dzięki hojności VITROFLORA  Grupa Producentów Spółka z o.o. nasza kolekcja wzbogaciła się też o nowe mieszańce północnoamerykańskich floksów i babtisji. Te ostatnie budzą spore zainteresowanie wśród osób odwiedzających nasz ogród botaniczny. Są jeszcze stosunkowo mało znane a warte obserwacji i uprawy. W przypadku bylin obcego pochodzenia musimy zwracać uwagę na ich potencjalną inwazyjność aby nie okazały się problemem dla naszych krajowych siedlisk.

W czasie zmian klimatycznych konieczne jest prowadzenie obserwacji i tworzenie nowego doboru roślin ozdobnych dla uprawy. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie gatunków i odmian bylin rodzimych dla danego regionu. Długotrwałe okresy suszy zwiększają istotnie koszty utrzymania roślin.

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach nasza współpraca z VITROFLORA  Grupa Producentów Spółka z o.o. będzie nadal się rozwijać aby upowszechniać wiedzę i doświadczenia o nowych odmianach i ich potencjale w naszych ogrodach.